Az album Bagyinszky Zoltán eredeti szándéka szerint gyönyörködtető építészeti értékeket mutat be az Alföldről, mint földrajzi tájegységről, amely Délen és Keleten túlnyúlik a politikai határokon. A lehetséges témák közül a leglátványosabbat, s magára a területre nézve is legjellemzőbbet választotta fényképei elkészítéséhez a könyv kezdeményezője, amikor a századforduló épületein kereste a sajátosan alföldi karaktert. Innen már a bevezető írójának – egyben a kötet szerkesztőjének – kihívó feladata, hogy ezt a megérzett fogalmat: alföldi szecesszió, megkísérelje világosan körülhatárolni, létét szakmai érvekkel alátámasztani.
A kérdés nem egyszerű, de a válaszadást ösztönzi, hogy e könyv keretében a valóban gyönyörködtető képek kíséretében lehet foglalkozni a magyar századfordulós építészet sajátszerűségével, az azt minden más kortárs irányzattól megkülönböztető jellegzetességeivel...
Az egyes épületleírásokat a saját otthonuk körüli régió kultúrájával régóta foglalkozó, azt alaposan ismerő kutatók írták, így a Délvidékről Demeter Gábor, a Bánságról és Partiumról Szekernyés János, Dél-Magyarországról dr O. Csegezi Monika, dr Ozsváth Gábor és Novák István, a kimaradt részekről Gerle János.
A könyv terjedelmi korlátai miatt a szerkesztő rendelkezésére bocsátott alapos hely-, család- és építéstörténeti, épületelemző leírásokat drasztikusan meg kellett kurtítanunk, tekintettel arra, hogy nem tudományos könyvet tart a kezében az Olvasó; a képeket kísérő szövegek az alapinformációk közlése mellett elsősorban egy-egy sajátosságra, részletre kívánják irányítani a figyelmet.
Gerle János
No comments:
Post a Comment