Thursday, October 6, 2011

SZECESSZIO KNYIGA


Az album Bagyinszky Zoltán eredeti szándéka szerint gyönyörködtető építészeti értékeket mutat be az Alföldről, mint földrajzi tájegységről, amely Délen és Keleten túlnyúlik a politikai határokon. A lehetséges témák közül a leglátványosabbat, s magára a területre nézve is legjellemzőbbet választotta fényképei elkészítéséhez a könyv kezdeményezője, amikor a századforduló épületein kereste a sajátosan alföldi karaktert. Innen már a bevezető írójának – egyben a kötet szerkesztőjének – kihívó feladata, hogy ezt a megérzett fogalmat: alföldi szecesszió, megkísérelje világosan körülhatárolni, létét szakmai érvekkel alátámasztani.

A kérdés nem egyszerű, de a válaszadást ösztönzi, hogy e könyv keretében a valóban gyönyörködtető képek kíséretében lehet foglalkozni a magyar századfordulós építészet sajátszerűségével, az azt minden más kortárs irányzattól megkülönböztető jellegzetességeivel...

SZINOPSZIS












A könyv címe: 

SZABADKA, SZEGED ÉS TEMESVÁR 1918 – 1914 KÖZÖTTI ÉPÍTÉSZETI
FEJLŐDÉSE – REGIONÁLIS IDENTITÁS A MODERNIZMUS HATÓKÖRÉBEN

(A kutatómunkát a Central European University Prague College - Research Support Scheme támogatta. Az RSS szakkollégiuma a kutatómunka eredményeit „KITŰNŐ” jelzővel értékelte.)


Társszerzők:
  1. Demeter (Dömötör) Gábor, műépítész - a szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet munkatársa, Szeged két világháború közötti építészetét dolgozta fel. A kutatás és publikálás koordinátora.
  2. Prčić Vujnović Gordana, műépítész, magiszter - a szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet munkatársa, Szabadka két világháború közötti építészetét dolgozta fel.
  3. Anca Bratuleanu, műépítész, PhD., a bukaresti „Ion Mincu” műszaki egyetem tanára, Temesvár két világháború közötti építészetét dolgozta fel.
  4. Ana Maria Biro, bukaresti gépészmérnök, Drd., a modern építészet építőanyagainak konzervációs technológiáival foglalkozik.